SALGINLA MÜCADELE TAM KAPANMA BU GÜN BAŞLIYOR

Yurt genelinde başlayacak olan tam kapanma 29 Nisan Perşembe Günü Saat: 19.00 da başlayıp, 17 Mayıs 2021 günü saat: 05.00 a kadar devam edecek.

SALGINLA MÜCADELE TAM KAPANMA BU GÜN BAŞLIYOR

Yurt genelinde başlayacak olan tam kapanma 29 Nisan Perşembe Günü Saat: 19.00 da başlayıp, 17 Mayıs 2021 günü saat: 05.00 a kadar devam edecek.

SALGINLA MÜCADELE TAM KAPANMA BU GÜN BAŞLIYOR
Editor: admin
29 Nisan 2021 - 16:02

İlçemizde de Salgınla Mücadele çerçevesinde Tam kapanma dönemini yazılı olarak açıklayan İlçe Kaymakamı Ali Yıldırım şunları belirtti.
“Kıymetli hemşerilerim,
Covid-19 salgınıyla mücadele için 29 Nisan Perşembe saat 19.00 da başlayarak ve 17 Mayıs Pazartesi 05.00 e kadar Tam Kapanma gerçekleşecektir.
Beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bakkal, market, manav, tatlıcı, kuru yemişçi ve kasaplar her gün 10.00-17.00 arası açık olacak ve araç kullanmaksızın (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametine en yakın dükkânlardan alışveriş yapacaktır.
Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar bu durumu belgelendirmeleri, tarım ve hayvancılık faaliyetleri ve buralarda çalışanlar bu durumu belgelendirmeleri veya ÇKS belgesi olma şartıyla kısıtlamadan muaftır.
Akaryakıt istasyonları ve lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar muaftır.
Yemek hizmeti veren restoran, lokanta gibi yerler sadece paket servis yapmak şartıyla 24 saat açıktır. Ramazan ayının bitimi ile 17 Mayıs arası 01.00 e kadar açıktır.
Yine fırınlar ve sadece ekmek satan yerler 24 saat açıktır. İkamete en yakın yere gitme şartıyla ekmek her zaman alınabilir.
Birinci derece yakını vefat edenler, cenazeye katılmak ve nakliye işlemine refakat etmek için  e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E -Başvuru veya Alo 199 u arayarak 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir.
Her türlü araç ile şehirlerarası seyahatler sadece belirli mazeretler halinde Seyahat izin belgesi almak şartıyla yapılabilir. İzin almak için yine E-Başvuru ve Alo 199 u arayarak veya Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat izin kurullarına başvurabilir.
Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımız 112 yi veya Kaymakamlığımızın 0 236 788 1001  ve 0 236 788 33 52 numaralı telefonlarını arayarak temel ihtiyaçlarını (eczanelerden ilaç ihtiyacı dahil) bildirebilir. Bildirilen ihtiyaçlar en kısa zamanda Vefa Sosyal Destek Gruplarımızca karşılanacaktır. Lütfen sokağa çıkma yasaklarına ve zaruri ihtiyaçlarımızı görürken de maske ve mesafe kurallarına uymaya ve kalabalık oluşturmamaya çok dikkat edelim.  Elbirliği ile salgını en kısa sürede atlatmayı temenni eder, tüm hemşerilerimize sağlıklı günler dilerim” dedi.
 
HANGİ KONULARA ONEM VERİLECEK
1)İkamete en yakın yere araç kullanmadan gitme konusu denetim konularımızdan biri olacaktır.
2) Yapılacak denetimlerde muafiyet kapsamında olanlar için bu durumu belgelendirmeleri istenecek veya istisnai durumlar için Kaymakamlıktan izin alıp almadıkları kontrol edilecektir. Tüm muafiyetler veya istisnai izinler yalnızca amacı gerçekleştirmeye yönelik olarak zaman ve güzergâhla sınırlı olacaktır.
(Yılmaz Tuna)
 

Bu haber 1248 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum