TÜTÜN ALIMLARI BAŞLADI

Selendi ilçesinde 2019 yılı mahsulü tütün alımlarına başlandı. Üreticinin yanı sıra, piyasalarında beklediği tütün teslimatları hafta içerisinde başladı.

TÜTÜN ALIMLARI BAŞLADI

Selendi ilçesinde 2019 yılı mahsulü tütün alımlarına başlandı. Üreticinin yanı sıra, piyasalarında beklediği tütün teslimatları hafta içerisinde başladı.

TÜTÜN ALIMLARI BAŞLADI
Editor: admin
24 Ocak 2020 - 23:18

Selendi de çiftçiyle sözleşmeli üretim yapan firmadan olan özel bir firma tütün alımlarına başladı. 2000 yıllarında kota nedeniyle bitme noktasına gelmesinin ardından daha sonraki yıllarda yeniden çiftçiler tarafından üretimi yapılan tütünler pazar yerinde başlanılan alımlarda başfiyat 24TL olarak belirlenirken ortalama tütün fiyatı 22 ile 23 TL arasında değişiyor. İlçe genelinde yaklaşık 2400 civarında tütün üretimi yapan tütün üreticileri 2019 yılı yeni mahsul tütünlerini kolilerden çıkarıp elekten geçirildikten sonra teslim etmeye de başladılar. yaklaşık 2 bin ton tütün üretimi yapılan İlçede üreticiler fiyatlardan memnun değil ilçenin gelir kaynağının başında gelen Tütün girdisinin fazla olmasından dolayı zarar ettiklerini belirtilirken fiyatın daha fazla olması gerektiğini vurgu yaptılar. Konuyla ilgili açıklama yapan Selendi Ziraat Odası Başkanı Servet Akyıldız, "Oda olarak 2019 yılında 2.400 civarında çiftçi tütün üretimi yapmak için odamıza çiftçi kaydı yaptırdı. Bu üreticiler bu yıl tarladan kaldırdığı mahsulleri sözleşme yaptıkları özek sektöre teslim etmeye başladılar. Ancak sözleşmeler 24 TL’den yapılırken, tüccarlar sözleşmelere uymayarak üreticilere düşük fiyat veriyor. Nedenini sorduğumuzda kalite diyorlar. Onun içinde fiyatları düşürüyorlar. Üreticilerimizin hakkı yeniyor dedi. Akyıldız tütün üreticisi olan çiftçilerimize alternatif ürün olarak bu yıl odamız aracılığı çok cazip fiyata 40 bin adet zeytin fidanı ile 15 bin adet badem dağıtımı yaptık, inşallah çiftçilerimiz alternatif ürün olarak ileriki yıllarda zeytin ve badem üretimi yaparak kendi ve İlçe ekonomisine katkı sağlayacak dedi. Selendi de alınan tütünler İzmir’e gönderilerek buralardaki fabrikalarda işlenecek.

Bu haber 561 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum