Turgutlu Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Turgutlu Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısı Şubat ayında alınan karar gereği Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Turgutlu Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Turgutlu Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısı Şubat ayında alınan karar gereği Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Turgutlu Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
Editor: admin
04 Mart 2020 - 13:16

Turgutlu Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’ın başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Meclis toplantısında 5 gündem ve ek bir madde görüşülerek karara bağlandı.

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın yaptığı açılış konuşmasında; “İdlib’ten aldığımız acı haberler hepimizin yüreğini dağladı, hepimizi derinden yaraladı. Güvenlik güçlerimize yönelik gerçekleştirilen hain saldırıda 37 askerimiz şehadete yürüdü. Şehit olan mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Devam eden operasyonlarda görev olan askerlerimizin Allah Yardımcısı olsun, Aziz Türk Milleti’nin Başı sağolsun.
25 Şubat’ta başlayan mübarek üç ayların, 27 Şubat gecesi idrak ettiğimiz Regaip Kandili ve 21 Mart’ta idrak edeceğimiz Miraç Kandili’nin ilçemize, ülkemize ve tüm dünyaya sağlık ve huzur getirmesi, birlik ve beraberliğimizi arttırması, yaşanan savaşları, terörü, şiddeti bitirmesi en büyük temennimizdir. Tüm hemşerilerimizin mübarek üç aylarını, Regaip ve Miraç kandilini tebrik ediyorum.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün, gün geçtikçe artan kadına şiddetin ve kadın erkek eşitsizliğinin nasıl bitirileceğini konuşacağımız, bunları çözmeye çalışacağımız bir gün olması en büyük dileğimizdir. İşine, evine, çocuğuna, kocasına, ailesine, kentine, milletine ve ülkesine emek veren, hayatın her anında yanyana olduğumuz tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutluyor, kadına yönelik şiddetin son bulduğu bir dönemin kapılarını açmasını temenni ediyorum.
Türkiye Büyük Millet Meclisinde 12 Mart 1921’de Vatan Şairi Mehmet Akif Erson tarafından yazılan İstiklal Marşımızın kabülünün 99. yılını kutluyor, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyorum.
Doktolarımızın, hemşirelerimizin, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmadığı bir yıl olmasını diliyorum.
Her satırında kahramanlık, vatan sevgisi, inanç, mücadele ve çok büyük fedakarlıklar olan bir destanın adıdır Çanakkale! Yurdun her bir köşesinden gelen bu aziz milletin fertleri dönemin büyük devletlerine ve silahlarına gövdesini siper ederek, tüm dünyaya Çanakkale’nin Geçilmez olduğunu göstermiştir. Geçmişte olduğu gibi bugün de söz konusu vatanın bütünlüğü ve ulusumuzun bağımsızlığı olduğunda bu milletin aynı mücadeleyi vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Atalarımızın Çanakkale’de kanını, canını vererek bizlere miras bıraktığı bu cennet vatanın yılmaz bekçileri olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha hatırlatırım. Bu Aziz Millete böylesine destansı bir zafer bırakan Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun.
Her kültürün kendi değerleriyle özdeşleştirdiği özünde bizlere baharı müjdeleyen, birlik, beraberliğin, kardeşliğin bayramı, 21 Mart’ta idrak edeceğimiz Nevruz bayramını kutluyorum.”dedi.

İlk gündem maddesi olarak Şubat ayı Meclis Toplantısına ait toplantı tutanağı ve Meclis Kararları görüşüldü.

Belediye Başkanları İklim Sözleşmesi, yerel sera gazı salınımını azaltmayı, küresel ısınmaya karşı direnci artırmayı ve elde edilen gelişimi şeffaf bir şekilde takip etmeyi amaçlayan bir belediye başkanları ve belediye çalışanları küresel koalisyonudur. Belediye Başkanları Sözleşmesi, 57 ülkeden 6,800 şehir ve bölgeyi kapsayan, yerel yönetimlerin bölgelerinde enerji verimliliği ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmayı amaçlayan AB tarafından desteklenen gönüllülük esasına dayalı dünyadaki en büyük kentsel iklim ve enerji girişimidir. Sözleşme, Eylül 2014’te küresel şehir ağlarının- C40 şehirleri İklim Liderliği Grubu (C40), ICLEI- Kalkınma İçin Yerel Yönetimler (ICLEI) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG)- liderliğinde ve BM’nin şehirle ilgili konulardaki öncü temsilcisi BM-Habitat’ın destekleriyle faaliyete geçirilmiştir. Sözleşmeyi imzalayan şehir ve bölgeler, şehirlerin bölgelerle, devletlerle ve merkezi hükümetlerle birlikte çalışmasını teşvik etmektedir. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18. ve 74. maddeleri gereğince konu mecliste görüşülerek karara bağlandı. Alınan karar gereği ilgili bakanlıktan onay alınmak şartıyla Başkan Akın’a imza için oy birliği ile yetki verildi.

Kadastro Çalışmalarında Görev Alacak İsim Belli Oldu

Manisa Kadastro Müdürlüğünün 11.02.2020 tarih E.520368 sayılı ekli yazılarında belirtildiği üzere 06.08.2019 tarih ve 46 sayılı Meclis Kararı ile bilirkişi olarak seçilmiş olan Mehmet oğlu Süleyman ALTINTAŞ'ın vefat ettiği ve yerine ikame olunmak üzere İlçemiz Kurudere Mahallesinde 3402 sayılı Kanuna göre yapılacak kadastro çalışmalarında görev yapmak üzere 1 (bir) adet bilirkişinin Kadastro Kanununun 3. maddesinde belirtilen hususlara göre Belediye Meclisince belirlenmesi talep edilmiştir. 3402 sayılı Kadastro Kanunu gereği İlçemiz Kurudere Mahallesinde kadastro çalışmalarında görev alacak 1 (bir) adet bilirkişinin Belediye Meclisinde onaylanması” hususu görüşüldü, İsmail Akça’nın bilirkişi olarak görev alması oy birliği ile kabul edildi.

Manisa İçin Hazırlanacak Kitapta Turgutlu’da Tanıtılacak

07/01/2020 tarih ve 13 sayılı Meclis Kararı ile “Eğitim-Kültür-Sanat-Gençlik ve Spor”, “Kent Ekonomisi ve Sivil Toplum Kuruluşları”, “Tarım ve Hayvancılık”, “Trafik ve Ulaşım” ve “Plan ve Bütçe” komisyonları sevk edilen “Manisa İli İçin Hazırlanacak Kitapta Turgutlu’nun Tanıtımı” konulu ortak komisyon raporunun görüşüldü, oy birliği ile kabul edildi.

Mart ayı meclisi gündem maddelerine bir ek gündem maddesi eklendi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ilgi sayılı yazısına istinaden; Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsisli, ilçemiz İstiklal Mahallesi, 579 Ada 22,23,24,25 ve 26 parseller üzerinde bulunan Eski Banka Binası ile Yılmazlar Mahallesi, 342 Ada 19 parselde bulunan ‘’Eski Osmanlı Hamamı’nın Belediyemiz ile yapılacak protokole göre restorasyon uygulamalarının yapılarak İlçe Halk Kütüphanesi ve İlçe Çocuk Kütüphanesi olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne süresiz veya 25 (yirmibeş) yıllığına bedelsiz olarak 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75inci maddesi gereğince tahsis edilmesi hususu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantı bitiminde dilek ve temennilerin ardından, Belediye Başkanı Çetin Akın tüm meclis üyelerini Şehitlerimiz için saat 19:00’da Koza Park’ta başlayacak olan yürüyüş etkinliğine davet etti.


Bu haber 901 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum