Advert
Advert
Advert
Advert
Döviz Kurları
 • Bist : 103.408
 • Altın : 230,19
 • Dolar : 5,4716
 • Euro : 6,2173
Manisa Hava Durumu
Çok Bulutlu Sıcaklık : 3°C / 0°C Durum : Çok Bulutlu
Bu Makale 15 Temmuz 2015 23:18:06 Tarihinde eklenmiştir. 1209 Defa Okundu.
İMDAT AKKOYUN

İMDAT AKKOYUNHEMŞERİLİKTİR DİYAR-I GURBETTE KARDEŞLİĞİN ADI

Dünya hızla gelişiyor, gelişirken değişiyor, değiştirirken dönüştürüyor.  Değişim, gelişim ve dönüşüm at başı gidiyor hasılı. Globalizm/ küreselleşme dev bir iştihla değer ve değerli olan ne varsa yalayıp yutuyor. Yok ediyor. Çağ kendi hegomanyasını hüküm ferma edebilmek adına kültür, değer, mana ne varsa azgın dişleri arasında eritip gidiyor.

 Kentleşme, sanayileşme, sosyo-politik gelişim derken insanı tanınmaz bir hale sokabiliyor.  Modern insanın artık en büyük kaygılarından ve mücadelelerinden biri dev bir sorun olup çıkıyor karışımıza: Kaybolmamak. Evet, kaybolmamak.  Yapay bir olgu olarak sanayileşmeyle birlikte oluşturulan kentleşme insanın öz benliklerinden sıyırarak onu yalnızlığın, dolayısıyla hiçliğin dipsiz çukurlarına doğru fırlatıp atmaktadır.  Yoğun mesai saatleri, bireyselleşme varyantlarıyla onun önce duyargalarını yitirmesine, kalabalıklar arasında yalnızlaşmasına sebep olmuştur. Hissiz, elsiz, fersiz, gözsüz yığının bir parçası haline getirmiştir. Kurdun kuzuyu yemesi misali.

Modern dünyada işte bu veçh ile sivil toplum kuruluşlarının oluşumu neden gereklidir sorusu mühim soru olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanın kaybolmaması, yitip gitmemesi, kendi olarak kalması, gittiği yerler de kendi öz benliğini kaybetmeden yaşamına devam etmesinin yoludur. Bir değer olarak kalması ve o değeri gittiği yerlerde yayması, yaşatması bulunduğu yere bir katkı olarak sunmasının adıdır. Sivil toplum kuruluşları.

Hemşeri dernekleri bu amaçlarla kurulmuş yapılanmalardır. Farklı coğrafi alanlardan kopup gelen Anadolu insanlarının kentleri şehirleştirme yolundaki önemli adımlarından hatta atılımlarından biridir hemşeri dernekleri.  Yapay kentliliğe inat şehirleşme. Çünkü şehirleşme medeniyetleşmenin ön adıdır. Bozkırın sıcak ve samimi ülfetlerini, muhabbetlerini, dostluklarını, kardeşliklerini kaybetmeden var olmaları.

Bu anlamda TURSEL-DER(Turgutlu Selendililer Derneği) olarak farklı farklı zamanlar da, çeşitli etkinliklerle, sosyal projelerle kendi insanımızın diri kalmasına, kendi değerleri, adetleri, örfleriyle ayakta kalmasına, yaşamalarına ve yaşatmalarına çaba sarf ediyoruz. Onların hassaten manevi dinamiklerini diri tutarak, kendi kalmaları ve kendi kalarak yaşadıkları yerlere manevi bir uh üflemelerine katkıda bulunmak istiyoruz.  İşte içinde bulunduğumuz ay, Ramazan ayı bu fırsatlardan biridir.

Ramazan ayı oruç ayıdır en başında.  Oruç ayı, bir ayıkma ve ayıklanma, arınma ayıdır. Ruhumuzu inceltmeye, bizi öz eleştiri yapmaya, incelemeye, ve inceltmeye, kendimizden çok başkalarını düşünmeye, anarken anlamaya davet eder. Kardeşliğe davet eder. Berektli sahur vakitlerine davet eder.  Vermeye davet eder. Bizi iftar sofralarına davet eder. iftar saatlerini beklemeye. Paylaşmanın erdemli yanına davet eder.

 Ruhumuza gelir en başta oruç. Dilimize, gözümüze, kulağımıza, kalbimize,  evimize, barkımıza, ocağımıza, otağımıza gelir oruç.  Özlemlerimizi dindirmeye, ruhlarımızı inceltmeye, sofralarımızı gök sofrasına dönüştürmeye, duyularımızı zemzemle yumaya, değişime ve değiştirmeye.

Üşüyen yanlarımıza bir güneş gibi, bunalan yanlarımıza bir ab-ı hayat gibi.  Kadim bir misafirimiz olarak çıkıp gelmektedir. Bekleyenlere. Özleyenlere.

Şimdi şu saatler de kuruyan dudaklarımıza bir yudum su gibi. Kuruyan yanlarımızı yeşertmeye.

İşte artık gelenekselleşen TURSEL-DER “KARDEŞLİK İFTAR”ları bu duyuları canlı tutmak, ayrılıkları, gayrılıkları kaldırıp onları diyarı gurbette iri ve diri tutmanın adıdır.  Onların yitmemesine, kaybolmasına katkıda bulunduğu kadar sahip çıkmasına da katkıda bulunmak içindir. Rabbimize hamd-u senalar olsun ki bir birlikteliğin daha mutluluğunu yaşıyoruz. Birlikte olmanın kardeş olmanın, kardeşçe yaşamanın, kardeşçe var olmanın, huzurla huzura varmanın tadını yaşıyoruz. Bunu yaşatan, yaşatmak için çaba sarf eden kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

 

Yorum Yap

Toplam 0 Kez yorumlandı.
Advert
Advert
Advert

Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

  Advert

  Arşiv Arama

  HAVA DURUMU
  Gün
  Bugün
  Sıcaklık
  3°C / 0°C
  Durum
  Çok Bulutlu
  Sıra Takım O G M B Av Puan
  Advert

  Anket

  Tümü