Advert
Advert
Advert
Advert
Döviz Kurları
 • Bist : 103.408
 • Altın : 230,19
 • Dolar : 5,4716
 • Euro : 6,2173
Manisa Hava Durumu
Çok Bulutlu Sıcaklık : 3°C / 0°C Durum : Çok Bulutlu
Bu Makale 26 Kasım 2014 12:42:33 Tarihinde eklenmiştir. 2411 Defa Okundu.
UĞUR ÇAKMAK

UĞUR ÇAKMAKHALIMIZA VE KİLİMİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Türk el dokuma sanatının en eski ve önemli ürünlerinden kilimler, zanaatın, el işçiliğinin ve doğallığın değer kazandığı bu dönemde farklı yorumlarla yeniden yükseliyor. Kilimler, sadece Trustik sahil evlerinde değil, modern kent mekânlarında da kendisine ‘yer’ buluyor

İlçemizde dokumacılık ve el sanatlarının tarihi bir özelliği vardır. Bu yüzden Selendi’nin dokumacılık ve el sanatlarında hala yaşayan bir yapısı vardır. Birçok yerde fabrikaların kurulmasıyla bu yok olmuştur. Ama Selendi de fabrika olmadığı için az da olsa hala el dokumaları halı, kilim, çul, torba, kuşak, namazla, heybe, terki bağı dokumacılığı çeyiz için köylerde dokunmaktadır. İlçe de halk genellikle kökü Kızılkeçili, Karakeçili, Gacar aşiretlerine dayalı olduğundan bu Yörüklerin gelenekleri olan halı ve kilimlerin dokumacılığı yapılır. Yörüklerdendi yaşantılarını ve geleneklerini halı kilim desenleri üzerine nakşetmişlerdir. Kertme, Karagöz, Sarı, Sinekli kilim adlarıyla değişik armonide kilim desenleri dokunur.

“El eğirmesi yün iplikler, doğal kökboyalarıyla boyanarak, el dokumasının olabilecek en yüksek işçiliğiyle zirveye çıkıyor. Halı ve kilime ruhla boyut kazandıran doğal abrajlar, birbiri içinde eriyen sakin renklerle tasarımların özgür çağrışımları sürüyor. Ortak hafızaların kaybolan imgelerinde bulunan detaylar, hikâyeleri, yaşanmışlıklarıyla bizden birer iz taşıyor ve nesilden nesile aktarılıyor.”

İlçemizde dokumacılık ve el sanatlarının tarihi bir özelliği vardır, halı, kilim vb. el sanatı eserleriyle de ünlüdür diyoruz. Bu alanda ünlü olduğumuz doğruysa, “ünlü” olduğumuz bir alanı nasıl bu kadar ilgisiz bırakabilmişiz, hayret!..

Halılarımıza, kilimlerimize sahip çıkalım. Tarihi Halılarımız kilimlerimiz diğer İl ve ilçelerin adını taşıyor biz de bir bir elden çıkıyor. Ona göre bizden söylemesi.

 

Yorum Yap

Toplam 0 Kez yorumlandı.
Advert
Advert
Advert

Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

  Advert

  Arşiv Arama

  HAVA DURUMU
  Gün
  Bugün
  Sıcaklık
  3°C / 0°C
  Durum
  Çok Bulutlu
  Sıra Takım O G M B Av Puan
  Advert

  Anket

  Tümü